0:00

برای معامله کردن در صرافی‌های رمزارز متمرکز و غیرمتمرکز دانستن دلیل و روش معامله کردن مهمترین عامل سودآوری فرد معامله‌گر است.

app download

app download

معامله کردن در صرافی غیر متمرکز

صرافی غیرمتمرکز بیشتر برای سرمایه‌گذاری کردن بر روی پروژه‌هایی است که هنوز در مراحل اولیه هستند و در صرافی متمرکزی لیست نشدند. برای معامله کردن:

 1. به صفحه اصلی پلتفرم بروید و مطمئن شوید که لینکی که به آن وارد شده‌اید درست است،
 2. کیف پول خود را به پلتفرم از طریق لینک connect wallet متصل کنید،
 3. مطمئن شوید که هزینه معامله (Gas fee) کافی در کیف پول خود داشته باشید (Eth یا BNB)،
 4. بهتر این است که حداقل ۱۰۰ دلار در کیف پول خود برای هزینه‌های معامله کردن نگه دارید تا اگر دارایی رشد خوبی داشته باشد، بتوانید سود خود را برداشت کنید یا پروژه‌‌ دیگری خرید کنید،
 5. برداشت سود یا صبر کردن برای بالاتر رفتن قیمت یا انتقال به صرافی متمرکز بسته به نوع استراتژی و روش معامله‌گری شما دارد؛ اصولا دو دسته وجود دارند، گروه اول که در درصد مشخصی، سود و اصل پول خود را نقد می‌کنند، از بازار خارج می‌شوند و به انتظار موقعیت دیگری می‌نشینند؛ گروه دوم که بخشی از دارایی را نقد می‌کنند و بخش دیگر را به عنوان پشتوانه یا با هدف سود بالاتر نگه می‌دارند.
 6. سود خود را یا می‌توانید در کیف پول نگه دارید یا به صرافی‌هایی که تتر را برای شما نقد می‌کنند (دلار یا ریال) انتقال دهید.

معامله کردن در صرافی متمرکز

معامله در پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای برداشت سود است نه نگهداری سرمایه. نگه‌داری سرمایه برای حفظ دارایی در بلندمدت است. صرافی‌های ایرانی هم صرافی متمرکز هستند و تفاوت آن‌ها با رقبای خارجی در عدم ارائه معاملات مارجین، فیوچرز، استیکینگ و چندین ویژگی‌ معاملاتی دیگر است، اما برای شروع مناسب هستند و البته چندین ویژگی مناسب برای کاربران ایرانی هم ارائه می‌کنند. در این قسمت فقط معامله spot ارائه می‌شود که کلیت نحوه معامله را آموزش می‌دهم و نحوه معامله در فیوچرز و مارجین در جستاری دیگر ارائه می‌شوند. نحوه معامله کردن spot به شکل زیر است:

 1. در یک صرافی متمرکز معتبر ثبت نام کنید:
  • صرافی‌های ایرانی نیاز به اعتبارسنجی پلیس فتا دارند و تا این کار را انجام ندهید، نمی‌توانید معامله کنید؛ دو صرافی والکس و نوبیتکس بهترین عملکرد را در بین دیگر صرافی‌ها دارند.
  • صرافی کوین اکس با ایمیل و تلفن ایرانی کار می‌کند اما باید مراقب باشید و سعی کنید از آی پی ثابت استفاده کنید تا دارایی‌های شما قفل نشود.
  • صرافی بایننس، کیوکوین و کریپتو دات کام بسیار خوب هستند اما متاسفانه به کاربران ایرانی در حال حاضر خدمات نمی‌دهند. اما اگر اقامت کشور دیگری را دارید و در ایران زندگی می‌کنید می‌توانید تاییدیه اولیه را دریافت کنید و از این پلتفرم‌ها بدون تکمیل کامل تاییدیه هویتی استفاده کنید.
   نکته: از هر صرافی فقط برای معامله کردن استفاده کنید؛ سود و اصل پول خود را اگر نیاز ندارید حتما به کیف پول (Cold یا Hot) انتقال دهید.
 2. آدرس تتر یا ارز دیگری که دارید به دقت از صرافی کپی کنید و با رعایت یکی بودن شبکه در قسمت انتقال دارایی (Withdraw) کیف پول یا صرافی دیگری که دارید جایگذاری کنید.
  مثال: اگر تتر دارید و از شبکه TRC20 استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که شبکه در هر دو سمت درست است و آدرس را به دقت وارد کنید. عدم دقت و اشتباه در وارد کردن آدرس یا شبکه می‌تواند به از دست رفتن دارایی ختم شود.
 3. البته هر آدرسی دارایی، یک QR کد هم دارد که شما با اسکن کردن آن می‌توانید برای نقل و انتقال دارایی استفاده کنید.
 4. بعد از انتقال دارایی، به قسمت Spot trading، Exchange، Spot و غیره بروید (هر پلتفرم نامی متفاوت را انتخاب کرده و تنها تفاوت در نام است).
 5. برای معامله دو روش وجود دارد:
  • خرید در قیمت پایین و فروش آن در سود، برداشت آن و بستن معامله.
  • خرید یک پروژه قدرتمند (اصطلاحا بلوچیپ) و فروش آن در قیمت بالا یا پایین‌تر با حفظ تعداد کوین خریداری شده و برداشت سود (این روش نسبت به معامله با تتر بسیار سخت‌تر است و به دلیل پیش بینی سخت بازار در صورت سقوط قیمت، نیازمند دانش، تجربه و صبر بسیاری است – مراقب دارایی‌های خود باشید).
 6. مهمترین کار برای معامله کردن موفق مطالعه است:
  • مطالعه پروژه‌ای که در آن معامله می‌کنید برای مطلع شدن از اخبار تاثیر گذار و رویدادهای مهم،
  • یادگیری تکنیک‌ها و دانش فنی معامله‌گری،
  • اگر تجربه معامله در فارکس یا بورس را داشته باشید، بسیار راحت‌تر و سریعتر می‌توانید در رمزارزها معامله کنید.
 7. برای معامله، در پروژه‌هایی با حجم معاملاتی بالا و کاربران بیشتر معامله کنید تا قیمت‌هایی که می‌گذارید خریدار و فروشنده کافی داشته باشد و بازار تحت تاثیر نهنگ‌ها قرار نگیرد.
 8. پروژها با حجم معاملاتی پایین بسیار پر ریسک هستند و ممکن است قیمت از قیمتی که تنظیم کرده‌ایدعبور کند ولی خریدار یا فروشنده برای آن وجود نداشته باشد که نتیجه آن ضرر برای شما است.
 9. حتما قبل از معامله سود خود را مشخص کنید، سود کردید، طمع نکنید.
 10. حتما با حد ضرر معامله کنید تا در صورت حرکت قیمت در جهت عکس ضرر شما به حداقل برسد تا در موقعیت بعدی بتوانید سود برداشت کنید.
 11. رنگ قرمز به معنای فروش است و سبز خرید، بر اساس ستون‌های سبز و قرمز می‌توانید ببینید که تعداد خریدار و فروشنده چه میزان است.

حد ضرر و سود

در معامله کردن گذاشتن یک حد ضرر بسیار ضرروی و نجات دهنده است. با این کار پول شما محافظت می‌شود. حد سود هم برای برداشتن سود معامله است که معمولا در معاملات فیوچرز آن را می‌بینید.

حد ضرر برای این است که اگر معامله در جهت عکس پیش بینی شما حرکت کند، شما با کمترین ضرر از آن معامله خارج شوید. به این صورت انجام می‌شود که بعد از شروع معامله در فیوچرز،‌ این گزینه را فعال می‌کنید و مثلا ۵٪ را به عنوان ضرر انتخاب می‌کنید تا وقتی ۵٪ کل دارایی کم شود معامله را تمام کند تا شما خسارت بیشتری نبینید.

بر خلاف آن برداشت سود است که هم به صورت درصد و هم به صورت مبلغ می‌تواند وارد شود.

انواع معامله‌ها در Spot

limit order

به سادگی عدد مد نظر خود را وارد کنید و زمانی که قیمت بازار به قیمت شما برسد معامله انجام می‌شود.

Market order

برای خرید یا فروش به قیمت جاری یا آخرین قیمتی است که در بازار موجود است، می‌باشد. مزیت این روش خرید یا فروش سریع است.

Stop limit

در این حالت فرد می‌تواند عدد مد نظرش را تعیین کند و برای آن حد ضرر هم بگذارد تا اگر جهت بازار طبق نظرش پیش نرود، برای جلوگیری از ضرر معامله متوقف شود.

دوره مقدماتی مدیریت مالی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *