0:00

شبکه‌سازی روشی است تا ایده، محصول یا خدمات شما را در معرض نمایش دیگران قرار می‌دهد تا بتوانند شما را بر اساس آن ارزیابی کنند؛ بنابراین ارزش خالص سرمایه شما در نهایت شبکه‌سازی است نه پول.

app download

app download

app download

app download

ارزش خالص سرمایه، ارزش کل دارایی‌ها منهای مسئولیت بدهی‌ها می‌باشد.

  • مقدمه‌ای بر ارزش خالص سرمایه
  • نقدینگی و ارزش خالص سرمایه
  • دارایی‌ها و مسئولیت بدهی‌ها
  • اما شبکه‌سازی چیست؟
  • ارتباط شبکه سازی و ارزش خالص سرمایه
  • جمع بندی

مقدمه‌ای بر ارزش خالص سرمایه

ارزش خالص سرمایه در کل به صورت زیر محاسبه می‌شود:
ارزش کل دارایی‌های نقدی و غیر نقدی (منقول و غیر منقول)
منهای ارزش کل بدهی‌ها
منهای ارزش کل دارایی‌های غیرقابل محاسبه

ارزش خالص سرمایه چیست؟

در نظر بگیرید که شما خودرو، ملکی و نقدینگی یا ترکیبی از این‌ها را در اختیار داشته باشید، هر کدام برای شما ارزشی و هزینه‌ای به همراه می‌آورند. خودرو هزینه نگهداری دارد که اگر آن را انجام ندهید خودرو شما قطعا از کار کردن می‌افتد و هزینه‌های بسیار بیشتری بر شما تحمیل می‌کند، ملک اگر خود شما در آن زندگی کنید برای شما درآمدزایی نمی‌کند و هزینه‌های نگهداری سالانه‌ای هم دارد. نقدینگی نیز متحمل تورم می‌شود مخصوصا در وضعیت اقتصادی متلاطم. بنابراین برای حفظ سلامت وضعیت اقتصادی خود، شما می‌بایست برنامه‌ای منظم و هدفمند طرح‌ریزی کنید تا ارزش خالص سرمایه شما مثبت باشد نه منفی. شما می‌توانید برای بدست آوردن ارزش تقریبی سرمایه خود به وبسایت Bankrate مراجعه کنید. البته این وبسایت ایرانی نیست ولی شما میتوانید مقادیر را با وضعیت جاری خودتان وقف دهید تا ارزش حدودی دستتان بیاید.

نقدینگی و ارزش خالص سرمایه

شاید یکی از مهمترین عوامل در داشتن یک وضعیت اقتصادی مطلوب داشتن ارزش خالص مثبت و نقدینگی است. نقدینگی به معنای داشتن پول نقد آماده‌ای که بدهی بر روی آن نباشد و آماده خرج شدن در هر لحظه‌ باشد. منبع درآمدزا نقد هم با همین ترتیب به معنای منبع درآمدزایی می‌باشد که در هر لحظه‌ای آماده نقد شدن و تبدیل به پول رایج آن منطقه باشد. شمش طلای بین‌المللی یا بیت‌کوین دیگر موارد هستند که در هر نقطه از دنیا به راحتی قابل نقد کردن هستند.

بنابراین یک شخص یا شرکت بر اساس نقدینگی و ارزش خالص سرمایه‌ای آن بررسی می‌شود، اگر روند آن مثبت باشد معمولا سرمایه گذاران توجه بیشتری به آن می‌کنند و اگر منفی باشد با احتیاط بیشتری وارد می‌شوند یا بخش بزرگی از ایده یا شرکت شما را در قبال ریسکی که انجام می‌دهند طلب می‌کنند.

دارایی‌ها و مسئولیت بدهی‌ها

بسیار مراقب دارایی‌های خود باشید چرا که به راحتی می‌توانند از یک منبع درآمدزا به یک مسئولیت بدهی تبدیل بشوند که شما مجبور به پرداخت آن بدهی‌ها هستید و در مدت زمان کوتاهی تمام سرمایه خود را از دست می‌دهید و این تازه شروع روند نزولی شما است. بعد از دست دادن دارایی‌ها و وارد شدن به چرخه ضرر، اعتبار شما هم به صورت قابل توجهی لطمه می‌خورد که منجر به فاصله گرفتن سرمایه‌گذاران، بانک‌ها و حتی دوستان شما می‌شود و شما برای جبران آن نیاز به صرف هزینه و زمان بسیار سنگینی می‌شوید که البته هوش، استعداد و پشت کار بسیاری هم می‌طلبد؛ بنابراین به سادگی با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صحیح و استفاده از مغزتان به جای دلتان از این چرخه خطرناک دوری کنید. شما برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به جستار قبلی من، هوش مالی و جریان داشتن پول، مراجعه کنید.

این مسیری بود که من طی کردم و می‌توانم بگویم اصلا مسیر جذابی نبود هرچند من را تبدیل به فردی که الان هستم کرد ولی انسان یک بار زندگی می‌کند چرا این مسیر سخت را امتحان کند وقتی می‌تواند مسیر بهتر و هموار تری را برود تا به هدفش برسد. در هر صورت تجربه دیگران برای یادگیری است تا ما دیگر دچار آن نشویم.

اما شبکه‌سازی چیست؟

شبکه سازی در کسب و کار فرآیند ایجاد یک رابطه سودمند متقابل با سایر مدیران، مشتریان یا مشتریان بالقوه است. مزایای شبکه های تجاری، دستاوردهای نامشهودی است که از طریق برقراری ارتباط با سایر متخصصان و افراد پرنفوذ در حوزه کاری شما یا مرتبط با آن به دست می آید.

این سیستم برای کمک به رشد کسب و کار به وجود آمده است. شبکه‌سازی مجموعه‌ای از متخصصان را در اختیار شما قرار می‌دهد که از طیفی از رقبا گرفته تا مشتریان تا سرمایه‌ گذاران را شامل می‌شود و به شما این امکان می‌دهد محصول یا خدمات یا رابطه‌ای سودمند برای دوطرف را به آنها ارائه دهید. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله من در خصوص شبکه سازی چیست، مراجعه کنید

ارتباط شبکه سازی و ارزش خالص سرمایه

وقتی شما با شخص یا شرکت یا سرمایه‌گذاری شروع به شبکه سازی می‌کنید، طرف مقابلتان شما را بر اساس منابع درآمدزا، مسئولیت‌های بدهی، شرکاء و همراهانتان می‌سنجد و بر روی شما ارزشی قرار می‌دهد که معمولا آگاهانه و حساب شده است. بدین سبب ممکن است شما برای شرکت خود ارزشی حدود یک میلیارد تومان در نظر بگیرید ولی یک سرمایه‌گذار یا رقیب کاری ارزش شما را نصف آن در نظر بگیرد و بر اساس آن با شما برخورد کند. بنابراین بسیار حرفه‌ای و دقیق شروع به شبکه‌سازی کنید تا فرد مقابلتان تحت تاثیر شما قرار بگیرد و بجای برآورد نصف، شما را بیشتر از ارزش واقعی برآورد کند، بدین صورت شما دست بالاتر را در مذاکرات خود می‌گیرید و می‌توانید منافع بیشتری را برای خود و کسب و کار خودتان به ارمغان بیاورید.

حالا اگر این کار را به دفعات و در طول زمان انجام دهید،‌ دیگر پول و زمین و ملک و خودرو و رانت برای شما ارزشی خلق نمی‌کنند بلکه این شما هستید که به آن‌ها ارزش می‌دهید، مردم می‌خواهند با شما باشند چرا که این شما هستید که ارزش را تعریف می‌کنید نه دارایی‌هایتان.

در زندگی روزمره البته شما به دفعات این کار را انجام می‌دهید؛ برای خانواده‌تان این شما هستید که مهم هستید نه حساب بانکیتان، برای دوستانتان این دوستی و حضور و حمایت شما است که اهمیت دارد نه لباس و پولتان هرچند که همه این‌ها بسیار مهم هستند ولی ابزارهایی بیش نیستند تا شما را در زندگی کمک کنند. در نهایت شما، دانشتان، تجربه‌ای که دارید و نگاهتان به زندگی است که برای این افراد اهمیت دارد. پس چرا باید در کسب و کار متفاوت باشد؟ دقیقا همین روش را در زندگی حرفه‌ای خود پی بگیرید و ثابت قدم باشید، بگذارید زمان بگذارد، برند خود را بسازید و منتظر موفقیت نمانید به سمتش حرکت کنید.

شما برای مطالعه بیشتر در خصوص برندسازی می‌توانید به مقاله من، برندسازی در مقابل مصلحت اندیشی، مراجعه کنید.

جمع‌ بندی

اگر در ابتدای مسیر راه‌اندازی کسب و کار هستید، در شبکه سازی خود دقت کنید و تا حد امکان سعی کنید تا جسور باشید ولی مراقب موازین حرفه‌ای باشید، سنجیده و حساب شده قدم‌های خودتان را بردارید و حتما خودتان باشید، مخصوصا در مقابل با سرمایه‌گذاران، به خودتان و ایده‌تان اعتماد داشته باشید. هر چقدر شبکه سازی بیشتر و بهتری انجام بدهید، بازار شما را ارزشمندتر تلقی می‌کند.

اما اگر در وسط راه هستید و کسب و کار شما مدتی طولانی است که فعال است – چه سودآور چه ضررده – سعی کنید تا سیستم خود را یک بازبینی کلی و جز به جز بکنید و با نگاهی تازه سیستم کاری خودتان و بازار را بررسی کنید، چشم‌انداز بهتر و واقع بینانه‌ای داشته باشید و سپس بسیار هدفمند و با برنامه شروع به شبکه‌سازی و بازاریابی کنید و به هیچ وجه از تغییر نترسید و حتی به سمت آن حرکت کنید و حتما مراقب باشید که در هیچ مرحله‌ای ارزش‌های بنیادین خودتان و کسب و کارتان متزلزل نشود.

در هر مرحله‌ای که باشید شما همیشه می‌توانید از یک مشاور کسب و کار یا دوره مقدماتی مدیریت مالی بهره بگیرید تا مطمئن باشید در مسیر درست قرار دارید و در راستای هدفتان قدم بر می‌دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *