0:00

دانستن بایدها و نبایدهای بنیادین دنیای رمرزارزها این کمک را می‌کند که افراد قبل از شروع کسب و کار یا معامله، افق دید بهتر و تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری انجام دهند.

app download

app download

app download

app download

نحوه ساختن پورتفولیو

بعد از تهیه پول اولیه و ایجاد استراتژی، پروژه‌های مورد نظر خودتان را مشخص کنید؛ ساده ترین روش این است که در یک فایل اکسل پروژه‌ها را در یک ردیف لیست کنید و قیمت روزانه آن‌ها را بنویسید و روزانه آپدیت کنید. در ستون‌های بعدی مقادیر را برای خرید اولیه،‌ ارزش فعلی و تعداد کوین یا توکن خریداری شده را وارد کنید.

نمونه‌ای از یک پورتفولیو ایجادی برای نگه‌داری و پیش‌بینی دارایی‌ها
نمونه‌ای از یک پورتفولیو ایجادی برای نگه‌داری و پیش‌بینی دارایی‌ها

همانطور که ملاحظه می‌کنید پورتفولیو در سه سطح در این شکل ایجاد شده است که بر اساس بازگشت سرمایه رتبه‌بندی شده و برای سال ۲۰۲۲ تنظیم گردیده که سقوط ترا لونا در آن لحاظ نشده بود و بعد از سقوط این مورد بازبینی شد. همچنین برای این سال یک سقوط و تغییر پورتفولیو در نظر گرفته شده که بر اساس دید شخصی ویرایش و برآورد ریسک صورت گرفته است.

نکته: در نظر داشته باشید که این پورتفولیو برای آموزش در اینجا آورده شده است و شما باید بر اساس دانش و تجربه خودتان پورتفولیو را تشکیل دهید و از کپی کردن این نمونه جدا خودداری کنید.

بنابراین شما باید پول ورودی، مقدار سود حاصله و ضرایب مربوط به هر پروژه را محاسبه کنید در جدول بگذارید و مراقب باشید که شروع به ضرردهی نکنید،‌ مخصوصا اگر به صورت روزانه معامله می‌کنید و پول اولیه خودتان را هم به صورت دلاری و هم ریالی نگه داری کنید تا تغییرات ریال/ دلار به شما ضرر نرساند.


برای هولد کردن و محاسبه تعداد کوین:

تعداد کوین = پول ورودی تقسیم بر ارزش پول

برای معامله روزانه و برآورد سود کردن:

کوین اولیه = دلار ورودی / ارزش کوین

دلار خروجی = تعداد کوین * ارزش کوین

سود ناخالص = دلار خروجی – دلار ورودی

سود خالص = سود ناخالص – (هزینه تراکنش خرید) – (هزینه تراکنش فروش) – (هزینه جابجایی پول به صرافی ایرانی) – (هزینه تبدیل دلار به ریال) – (هزینه برداشت ریال) – (تامین بودجه اضطراری به عنوان درصدی از سود)


در نهایت روش یکتایی در این کسب و کار وجود ندارد و هر روشی که شما در آن راحت هستید و منطق درستی دارد تا شما را به موفقیت برساند را پی بگیرید. مهمترین نکته این است که شما از ورود به این کسب و کار رضایت داشته باشید و سودآوری خوبی به دست بیاورید و همیشه به دنبال گسترده کردن منطقی و حساب‌ شده پورتفولیو باشید تا ضرر و سود شما در حاشیه امن قرار بگیرد.

چه کارهایی نباید انجام داد

 • نباید به سادگی به دیگران اعتماد کنید
 • از کیف پول‌های غیرمعتبر استفاده نکنید
 • امنیت را دست کم نگیرید
 • از به اشتراک‌گذاری اطلاعات کیف پول و صرافی خود جدا خودداری کنید
 • به دنبال سودهای چند صد درصدی نروید
 • بدون مطالعه وارد حوزه کاری نشوید
 • از معامله هیجانی دوری کنید
 • از آموزش و انجام معامله برای دیگران به جدیت پرهیز کنید مگر اینکه چندین سال تجربه و مهارت داشته، مطالعه بسیار زیادی انجام داده و موفقیت خوبی را حداقل در یک چرخه صعودی و نزولی بازار سپری کرده باشید.
 • از ریسک‌های بی‌دلیل مثل قمار کردن و گذاشتن تمام سرمایه خودتان بر روی یک پروژه خودداری کنید.

چه کارهایی باید انجام داد

 • تا جایی که می‌توانید مطالعه کنید و دانش خودتان را افزایش دهید.
 • روش اشتباهی وجود ندارد بنابراین از مهمترین ابزاری که در اختیار دارید – عقل – بهره بگیرید تا خوب را از بد و دروغ را از درستی تشخیص دهید.
 • از ورودهای دو عاملیتی استفاده کنید و مسائل امنیتی را جدی بگیرید.
 • سعی کنید از دو دستگاه برای معامله یا هولدینگ استفاده کنید و آن دستگاه را تا حد مقدور به اپلیکیشن‌های داخلی و خارجی که از امنیت ‌آن‌ها آگاه نیستید متصل نکنید.
 • انضباط کاری را حفظ کنید.
 • در پایان روز کاری اگر معامله‌ای انجام دادید، آن را ببندید و سعی کنید معامله باز نداشته باشید مگر اینکه استراتژی خاصی را دنبال می‌کنید.
 • در معامله کردن سعی کنید از معامله بر اساس دلار (USDT, USDC) پیروی کنید، در این حالت تعداد کوین اهمیتی ندارد و فقط مقدار ورود و خروج دلار اهمیت دارد.
 • در معامله روزانه به سراغ کوین‌هایی بروید که اصطلاحا بلوچیپ گفته می‌شوند که اعتبار بالایی دارند. در این صورت اگر بازار برخلاف پیش‌بینی شما عمل کند، شما یک کوین خوب دارید تا عدد مجددا به آستانه مد نظر شما برگردد.

اشتباه کردید؟ خوبه، برید و دوباره اشتباه کنید.

اشتباه کردن جزئی از پروسه معاملاتی است و هیچ شخص یا موسسه‌ای توانایی پیش بینی درست بازار را در تمامی شرایط ندارد، در شرایط مناسب و در یک بازه ۱۰ ساله نرخ موفقیت زمانی ۱۰٪ می‌باشد آن هم در بازار سهام قانونمند و نه بازار رمزارز که تا لحظه نگارش این جستار، قانونی برای آن نوشته نشده است. بنابراین در زمان معامله حواس خود را به این موضوع بدهید که شما می‌توانید در طول ۱۰ سال ۱۰٪ مواقع موفق شوید بنابراین بیشتر از ۱۰٪ سرمایه‌ خودتان را وارد معامله نکنید و احتیاط لازم را به درستی انجام دهید.

اشتباه به شما می‌آموزد که کجای کارتان یا استراتژی اتخاذی یا تکنیک معامله شما ایراد دارد بنابراین در محاسبات خود اشتباهات را در نظر بگیرید و همیشه آماده اصلاح اشتباه باشید و از قبل راه حلی برای آن در نظر داشته باشید؛ همانند گسترده کردن یا پخش کردن معامله، شکاندن یک معامله به چندین خرید و فروش، داشتن حد ضرر و ساعت کاری منظم.

نتیجه گیری

 استراتژی دقیق و حساب‌شده‌ای را اتخاذ کنید و برای شرایط سخت خودتان را آماده کنید، با حرف دیگران اقدام به معامله یا سرمایه گذاری نکنید و حتما تمامی بررسی‌های و مطالعات دقیق خود را انجام دهید. از قوانین تجارت و معامله‌گری پیروی کنید و در تمامی شرایط از دارایی‌های خودتان محافظت کنید. پورتفولیو متغییر و گسترده‌ای بوجود بیاورید تا در صورت سقوط یکی، دیگری آن را جبران کند. به این قانون ۸۰-۲۰ می‌گویند که ۲۰٪ دارایی مسئول رشد ۸۰٪ کل رشد پورتفولیو است و در مقابل آن ۲۰٪ پورتفولیو نیز می‌تواند موجب ضرر ۸۰٪ کل ضررها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *