0:00

دانش نسبت به اصول اولیه معامله کردن در رمزارزها کمک می‌کند تا معامله‌گر بهتر بتواند از سرمایه خودش محافظت کند و همچنین سودآوری خوبی هم برای خودش انجام دهد.

app download

app download

پلتفرم‌های مهم

برای معامله کردن شما می‌توانید از پلتفرم‌های متفاوتی که هم متمرکز و هم غیر متمرکز هستند استفاده کنید. فرق دو سیستم در این است که سیستم‌های غیرمتمرکز بر اساس هزینه جابجایی و کیف پول کار می‌کنند که اگر در شبکه اتریوم باشند گران تمام می‌شود و این احتمال هم دارد که آدرس قرارداد را اشتباه وارد کنید و منجر به از دست رفتن پول شود. پلتفرم‌های معروف این دسته pancake swap و sushi swap هستند. البته مزیت آن‌ها این است که کاربر نیازی به ثبت نام ندارد و فقط نیاز به یک کیف پول دیجیتالی دارد، کوین‌ها و توکن‌هایی که در پلتفرم‌های متمرکز لیست نشده‌اند قابل خریداری هستند و حاشیه ریسک و سود بالاتری هم دارند.

پلتفرم‌های متمرکز مانند بایننس، کیوکوین، کوین اکس و کریپتو دات کام هستند که بر اساس این مدل کاربران بعد از ثبت نام و احراز هویت‌های متعدد می‌توانند به پروژه‌هایی که این پلتفرم‌ها ارائه می‌دهند دسترسی پیدا کنند. این پلتفرم‌ها به دلیل متمرکز بودن (سرور فیزیکی) در شرایط خاص از قوانین محلی یا کشوری که شرکت در آن حضور دارند پیروی می‌کنند؛ مانند جلوگیری از معامله یا برداشتن لونا در زمان فروپاشی و سقوط آن توسط صرافی بایننس. به طور کلی تمام دارایی‌ها بر روی صرافی‌های متمرکز متعلق به شما نیست و صرافی اختیار کامل برای استفاده از دارایی شما را دارد و برای مالکیت کامل دارایی خود باید آن‌ها را به کیف پول واریز کنید.

صرافی‌هایی که در ایران فعالیت دارند مانند نوبیتکس و والکس از جمله این دسته هستند.

از طریق لینک ثبت نام در Coinex و کد معرف من (cndug) می‌توانید از این پلتفرم استفاده کنید.

از طریق لینک ثبت نام در ٌWallex و کد معرف من (zEnAN) می‌توانید از این پلتفرم استفاده کنید.

نحوه تحقیق اعتبار پروژه‌ها

پروژه‌های بسیاری وجود دارد که معامله‌گران بر اساس سلیقه و تشخیص خود بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. یک پروژه خوب چندین فاکتور اساسی دارد:

  1. وب سایت و صفحات اجتماعی مثل توییتر یا تلگرام آن پروژه وجود داشته و فعال باشند،
  2. در کوین مارکت گب یا کوین گکو لیست شده باشد،
  3. تیم مدیریتی مشخصی داشته باشد، اعضای تیم معمولا صفحات لینکدین دارند،
  4. مارکت کپ قابل قبولی داشته باشد، معمولا بالای ۱۰۰ میلیون دلار، این عامل کمک می‌کند تا نقدینگی پروژه مناسب باشد و در هنگام معامله کردن افراد و پول کافی برای جابجا شدن پول وجود داشته باشند که نتیجه آن این است که پول‌های بزرگ باعث تلاطم بازار نشود،
  5. برنامه و خط مشی مشخصی داشته باشد که معمولا از whitepaper آن قابل تشخیص است.

دوره مقدماتی مدیریت مالی

استیبل کوین‌ها و ریال

در معامله کردن، استیبل کوین‌ها یا ریال اهمیت فراوانی دارند چراکه در معامله کردن از طریق یکی از این دو استفاده می‌شود؛ هرچند، با استفاده از کوین‌‌ها و توکن‌ها هم می‌شود معامله کرد، اما به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن آن‌ها درصد ریسک بالایی دارند. در حالی که استیبل کوین‌هایی مثل USDT یا BUSD یا ریال نقدینگی جاری بازار هستند و درصد ریسک کمتری دارند. البته BUSD در شبکه بایننس انجام می‌گیرد اما USDT در تمام پلتفرم‌ها فعال است که البته در زمان معاملات فیوچرز فقط از این استیبل کوین عموما استفاده می‌شود. ریال هم به دلیل نوسانات شدید چندان پیشنهاد نمی‌شود اما اگر در صرافی‌های ایران استفاده شود برای بعضی معامله‌گران می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

تفاوت معامله کردن در پلتفرم‌های متمرکز و غیر متمرکز

دو تفاوت عمده در معامله‌گری در پلتفرم‌های متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد:

در پلتفرم‌های غیرمتمرکز معامله کردن به شیوه روزانه هم گران تمام می‌شود و هم ریسک‌های خاص خودش را دارد. در این گونه سیستم‌ها اکثر پروژه‌ها بر روی شبکه اتریوم قرار دارند که هزینه بالایی را برای خرید و فروش به همراه دارند. البته پروژه‌هایی که بر روی شبکه‌ها بایننس چین یا متیک قرار دارند هزینه به مراتب کمتری را دارند که به همین دلیل پروژه‌های کلاهبرداری بیشتری هم به دلیل ارزانتر بودن وجود دارند چراکه مراحل خاصی را برای تایید شدن یا شرکتی رفتار کردن نمی‌گذارند.

اما در پلتفرم‌های متمرکز پروژه‌ها توسط صرافی بررسی می‌شوند و لایه‌های رسیدگی متفاوتی را پشت سر می‌گذارند تا برای انواع روش‌های معامله کردن به مخاطبین ارائه شوند اما همچنان شما باید بدانید که به دلیل قانونمند نبودن کل بازار رمزارز و صرافی‌های بسیاری که در کشورهای متعددی وجود دارند، بودن پروژه در صرافی متمرکز دلیل بر این نیست که زنده بماند یا کلاهبرداری نکند.

در هر صورت دسترسی به پروژه‌ها در صرافی متمرکز بسیار راحت‌تر است، هزینه‌های خرید و فروش بسیار پایین‌تر و به صورت درصدی از حجم معامله است و دیگر بر اساس هزینه معامله (Gas Fee) نمی‌باشد. همچنین علاوه بر معامله اسپات، معاملات فیوچرز و مارجین هم به کاربران ارائه می‌شود.

دوره مقدماتی فروش حرفه‌ای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *